46 55 Inch 4K Videowall Display 3X3 LCD Video Wall Display Wall Video 4K
Contact Supplier
Product Highlights
- 4K UHD Resolution: Supports 3840x2160@60Hz for ultra-high definition clarity.
- Ultra-Thin Bezel: Stitching thickness is only 8mm for seamless video wall display.
- Versatile Input Options: Supports HDMI, DVI, VGA, AV, USB, and RJ45 for flexible connectivity.
- Image Rotation Support: Supports 180-degree image flip for various installation needs.
- Standard VESA Mount: Compatible with 400x400mm VESA hole size for wall mounting.
Product Attributes
- Customization
- Available
- Screen Size
- ≥28"
- Application
- Indoor, Advertising, Surveillance, Big-Screen Project
- Model NO.
- AE-LED65-8MM
- Aspect ratio
- 16:9
- Feature
- LED Backlight Display
- Optimum Resolution
- 3840x2160
- Type
- VA
- Widescreen
- Widescreen
- Response Time
- 5ms
- 3D
- Not 3D
- Interface Type
- HDMI
- Brightness
- 500 Nit
- Dynamic Contrast
- 5000:1
- Viewing Angle
- 89/89/89/89 (Typ.)(Cr≥10)
- Screen Ratio
- 16:9
- Display Color
- 10bit, 16.7m
- Backlight Type
- LED Backlight
- Transport Package
- Carton Packing
- Specification
- L1107.4 x H629.4 x W72.4
- Trademark
- AEVISION
- Origin
- Guangzhou China
- HS Code
- 8528591090
- Production Capacity
- 500000PCS/Year
- Package Size
- 144.00cm * 81.65cm * 7.24cm
- Package Gross Weight
- 18.200kg
Shipping
- Shipping Cost:
- Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Online Trading Protection
- Payment Guarantee
-
Platform-protected payments with refund support for eligible order issues.
- Platform Logistics
- Clearer shipment tracking with platform-supported logistics.
- Inspection Service
- Optional pre-shipment inspection for quality and quantity checks.
- After-Sales & Dispute Handling
- Platform-assisted dispute resolution, including refunds or returns when applicable.
Only orders placed and paid through Made-in-China.com Secured Trading are eligible for payment protection and the corresponding platform services.
Product Images of 46 55 Inch 4K Videowall Display 3X3 LCD Video Wall Display Wall Video 4K
Find Similar Products
Product Description
product specification |
|
| Product Series | multi-screen |
| screen size | 65 inches |
| Exterior color | black |
| Stitching thickness | 8mm |
| input/output interface | |
| USB input | 1 USB 2.0, Max 480Mbps |
| Audio speaker output | Built-in speaker interface, up to 8Ω 10W dual-channel speaker output |
| signal input | • Support 1 HDMI input, support version 2.0, maximum support 3840X2160@60Hz input • Support 1 channel DVI signal input, maximum support 3840X2160@60Hz input . • Support RJ45 input and output, access to infrared receiver and RS232 for device control and debugging . • 1 channel VGA input, 1 channel AV input Support 1-way USB multimedia video, picture, text file viewing, program upgrade • Support image 180 degree flip |
| Electrical performance of the whole machine | |
| Main chip model | MT-720 Plus-S ( 4K ) |
| power input | 65 inches |
| MP4955T-100V 1200 | |
| enter | 176-240V~, 47~63Hz, 2A, Max |
| DC output | 12V/4A |
| Machine power consumption | 65inches: 234w |
| speaker power | 2×10W(8Ω) THD+N<10%@1KHz (Audio Input: 0.5VRMS) |
| main hardware | |
| size model | 65 inches |
| Memory | Full hardware architecture , no memory, no storage |
| built-in memory | not support |
| memory expansion | not support |
| WiFi | not support |
| operating system | hardware architecture , no CPU and operating system |
| decoding resolution | Highest resolution 3840X2160 60Hz |
| Show performance parameters | |
| Product number | AE - LED55-4mm |
| Backlight type | led |
| Display size(mm) | L1213.1x W685.4 |
| physical resolution | 4K ( 3840 x 2160 ) , UHD |
| Overall peak brightness | 500cd /m² ± 30 |
| Dynamic Contrast | 5000 :1 |
| Viewing angle | 89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10) |
| screen ratio | 16:9 |
| display color | 1.07M (10-bit) |
| surface treatment | Matte |
| working frequency | 60Hz |
| Structural dimensions (unit: mm) | |
| Overall Dimensions (length×height×thickness) |
L 1440.3 x H 816.5 x W7 2.4 (W69.4 when the handle is removed) |
| Outer box packing size (length×height×thickness) |
L 1530 x H160 x W907 |
| Bare metal net weight ( KG ) | 18.2KG |
| Gross weight of the whole machine ( KG ) | 20 KG (single unit) |
| wall mount size | Two hooking methods, see the view below for details |
| VESA hole size | 400 x 400 |
| Wall Mount Screw Specifications | M5*8, M5*6, M6*10 |



About the Supplier
This supplier has been audited by SGS. Verify the report on the official SGS website with ID "QIP-ASR231830". Items marked "" are certified.
Company Profile
Guangzhou AEVISION Electronic Technology Co., Ltd. Was founded in 2007, it focuses on the field of video security, it is a high-tech enterprise that has excellent specialties both on R& D and production of intelligent video surveillance equipment.
AEVISION is honored as a state-class high-tech enterprise, it has been widely acknowledged by the whole industry through gaining many certificates, including 10+ technology patents, 10+ software patents and 10+ high-tech product certificates.
Since its establishment, AEVISION has won several honorary of titles, such as China TOP 100 security & Protection enterprises, China TOP 10 brands of influence, Safe City brand etc.
AEVISION specializes in manufacturing top-notch-quality CCTV monitors. This is firmly based on AEVISION's technological accumulation of 13 years, we aim to provide better CCTV monitors and using experience for our customers.
AEVISION has core technologies on CCTV monitor production. Currently, we have released different product models, including 19-in 2K, 20-in 2K, 22-in 2K, 32-in 4K, 43-in 4K, 47-in 4K, 50-in 4K, 55-in 4K, 65-in 4K. More upcoming models are under R& D and test.
AEVISION always puts product quality and service as its first. For better CCTV monitor display and reliability, choose us and we will serve you back with trustworthy service.
About Our Factory & Business Background
- Address
- 4th Floor, Building C, Liandong U Valley, No. 17, Xicheng Middle Street, Huangpu District, Guangzhou, Guangdong, China
- Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment, Money Gram
- International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, EXW, CFR, CIF, DAT, FAS, DDP, DAP, CIP, CPT, FCA
Our Production Capability & Technical Expertise
Our Industry Experience & Global Business Record
- Export Year
- 2021-04-19
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
FAQ
- What is the maximum resolution supported?
- The display supports a maximum resolution of 3840x2160 at 60Hz.
- What is the bezel size for the video wall?
- The stitching thickness is 8mm, ensuring a near-seamless display effect.
- Does the screen support image rotation?
- Yes, the system supports 180-degree image flip.
- What input interfaces are available?
- It supports HDMI 2.0, DVI, VGA, AV, USB 2.0, and RJ45 for control.
- Is the display suitable for indoor use?
- Yes, it is designed for indoor applications such as advertising, surveillance, and big-screen projects.
- Does it have built-in speakers?
- Yes, it includes a dual-channel speaker with 10W output per channel.
- What are the VESA mounting specifications?
- It supports a 400x400mm VESA hole size with M5 and M6 screw specifications.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$44.10-48.20 / Piece
-
US$309.00-321.00 / Piece
-
US$127.80-140.20 / Piece
-
US$52.90-59.90 / Piece
-
US$257.20-321.60 / Piece
-
US$46.10-49.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Video Wall
- 46 55 Inch 4K Videowall Display 3X3 LCD Video Wall Display Wall Video 4K
Related Categories
Hot Searches
- Screen Display
- LED Digital Display Factories
- Display Lcd Factories
- LCD Display Touch Screen
- Lcd Screen Led Display
- Video Lcd Display Factories
- Video Display Lcd Screen
- Display Video Monitor
- Display Wall Lcd
- LCD Display Bulkbuy