144Hz/165Hz/240Hz LCD Monitor Curved Screen 24"27"32"
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Screen Size
- 20-22"
- Application
- Indoor, Computer, Advertising, Surveillance
- Aspect ratio
- 16:9
- Feature
- LED Backlight Display, With Remote Control
- Optimum Resolution
- 1920x1080
- Type
- TFT
- Widescreen
- Widescreen
- Response Time
- 4ms
- 3D
- Not 3D
- Interface Type
- HDMI, VGA, Audio
- Brightness
- 2 00CD/ M2
- Contrast Ratio
- 1000:1
- O/C
- IPS
- Overall Power
- 20W
- Operation Method
- Panel
- Transport Package
- Box
- Specification
- 2.1kg
- Origin
- Guangzhou
- HS Code
- 8528591090
- Production Capacity
- 50000pieces/Year
Product Images of 144Hz/165Hz/240Hz LCD Monitor Curved Screen 24"27"32"
Find Similar Products
Product Description
AEVISION experienced 15 years of struggle and growth. All our items are coming with certification and we have special team work for after-sales service. We are ready for signing a contract with you in case you need it, as honest dealers, we never crook our customers.
(TIME IS GOLD) for you and for us. So we have a professional production line and staff who are making nice quality in a short time.
| Panel properties | |
| Monitor inch | 22inch |
| O/C | TFT-LCD |
| The light source | LED backlight |
| Resolution ratio | 1920×1080 |
| Screen ratio | 16:9 |
| Brightness | 300cd/m2 |
| Contrast ratio | 1000: 1 |
| Refresh rate | 75HZ |
| Response time | 4ms |
| Display color | 16.7M,72% |
| Service life | 60,000 H(typ) |
| Visual angle | 160°/170° |
| Power adapter | |
| Voltage | 12V/5A |
| Power | 20W |
| Functional properties | |
| Operating mode | panel |
| Working/storage environment | |
| Operating temperature/humidity | 0~50ºC/20%~80%(No condensation) |
| Storage temperature/humidity | -10~60ºC/5%~95%(No condensation) |
| Interface | |
| Input interface | HDMI, VGA |
| Language | |
| OSD | Chinese, English, etc. |
| Dimension | |
| Appearance and color | black, white |
| Product architecture | Metal casing, anti-static, anti-magnetic field, anti strong interference |
| Hanging size | 80X80(mm) |
| Product weight | 2.1kg |
| Product size | 490X290X36(mm) |
| Packing size/one pcs | 570X112X378(mm) |
| Packing size/ 5 pcs | |
| Way to install | Base type/wall mounted |
| Others | |
| Attachment | Support, power supply, HDMI cable, manual |


About the Supplier
This supplier has been audited by SGS. Verify the report on the official SGS website with ID "QIP-ASR231830". Items marked "" are certified.
Company Profile
Guangzhou AEVISION Electronic Technology Co., Ltd. Was founded in 2007, it focuses on the field of video security, it is a high-tech enterprise that has excellent specialties both on R& D and production of intelligent video surveillance equipment.
AEVISION is honored as a state-class high-tech enterprise, it has been widely acknowledged by the whole industry through gaining many certificates, including 10+ technology patents, 10+ software patents and 10+ high-tech product certificates.
Since its establishment, AEVISION has won several honorary of titles, such as China TOP 100 security & Protection enterprises, China TOP 10 brands of influence, Safe City brand etc.
AEVISION specializes in manufacturing top-notch-quality CCTV monitors. This is firmly based on AEVISION's technological accumulation of 13 years, we aim to provide better CCTV monitors and using experience for our customers.
AEVISION has core technologies on CCTV monitor production. Currently, we have released different product models, including 19-in 2K, 20-in 2K, 22-in 2K, 32-in 4K, 43-in 4K, 47-in 4K, 50-in 4K, 55-in 4K, 65-in 4K. More upcoming models are under R& D and test.
AEVISION always puts product quality and service as its first. For better CCTV monitor display and reliability, choose us and we will serve you back with trustworthy service.
About Our Factory & Business Background
- Address
- 4th Floor, Building C, Liandong U Valley, No. 17, Xicheng Middle Street, Huangpu District, Guangzhou, Guangdong, China
- Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment, Money Gram
- International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, EXW, CFR, CIF, DAT, FAS, DDP, DAP, CIP, CPT, FCA
Our Production Capability & Technical Expertise
Our Industry Experience & Global Business Record
- Export Year
- 2021-04-19
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$44.10-48.20 / Piece
-
US$309.00-321.00 / Piece
-
US$127.80-140.20 / Piece
-
US$52.90-59.90 / Piece
-
US$257.20-321.60 / Piece
-
US$46.10-49.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- PC monitor
- 144Hz/165Hz/240Hz LCD Monitor Curved Screen 24"27"32"
Related Categories
Hot Searches
- LCD Monitor Factories
- LCD Screen Factories
- 7 Touch Screen LCD
- LCD Display Touch Screen
- Touch Screen Panel Lcd Display
- Screen Lcd Panel Display
- Lcd Led Screen
- Lcd Display Screen Monitor
- Lcd Screen Led Display
- PC Bulkbuy