Aevision 65inch 4K LED LCD Monitor HDMI VGA USB Reomote Control
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Type
- LED
- Size
- 65"
- Model NO.
- AE-LED65A
- Color
- Color
- HDMI Format
- 4K
- Application
- CCTV/Advertising
- Feature
- With Remote Control
- Certification
- CE, CCC, RoHS, ISO9001: 2000
- Interface Type
- HDMI
- Horizontal Resolution
- 3840*2160
- Screen
- General Screen
- Material
- LED
- Aspect Ratio
- 16:9
- Response Time
- 8ms
- Input
- HDMI/VGA
- Installation
- Base/Wall-Mount
- Transport Package
- Carton
- Specification
- 1441*818*50.6mm+43mm(shell ridge)
- Trademark
- AEVISION/OEM
- Origin
- Guangzhou China
- HS Code
- 8528591090
- Production Capacity
- 500000PCS/Year
Product Images of Aevision 65inch 4K LED LCD Monitor HDMI VGA USB Reomote Control
Find Similar Products
Product Description
| 65-inch Product Specifications | |
| Resolution | 3840*2160 Ultra HD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Screen type | LCD |
| Backlight | LED |
| Contrast ratio | 5000:1 |
| Brightness | 600 nit |
| Color | 1.07B(8bit+Hi-FRC) |
| Response time | 5ms |
| Viewable angle | 160°/170° |
| Viewable area | 1428.48*803.52mm |
| Ports | HDMI*2 |
| VGA*1 | |
| USB*1 | |
| DVI*1 | |
| RS-232*3 | |
| AV*4 | |
| Audio output | Stereo sound speakers*2 |
| Power | 1~220V 0.7A @50Hz |
| Total power | 160~240W |
| Product size | 1441*818*50.6mm+43mm(shell ridge) |
| Product weight | 35kg |
| Packing size | 1580*220*965mm |
| Packing weight | 46kg |
| Working temp | 0~ 20ºC |
| Working humidity | 10%~90% RH |
| Storage temp | -20~60ºC |
| Control | Panel; remote control |
| Installation | Base; wall-mount |



AEVISION is honored as a state-class high-tech enterprise, it has been widely acknowledged by the whole industry through gaining many certificates, including 10+ technology patents, 10+ software patents and 10+ high tech product certificates.
AEVISION has core technologies on CCTV monitor production based on 15-year technological accumulation. We always puts product quality and service as its first. For better CCTV monitor display and reliability, choose us and we will serve you back with trustworthy service.

About the Supplier
This supplier has been audited by SGS. Verify the report on the official SGS website with ID "QIP-ASR231830". Items marked "" are certified.
Company Profile
Guangzhou AEVISION Electronic Technology Co., Ltd. Was founded in 2007, it focuses on the field of video security, it is a high-tech enterprise that has excellent specialties both on R& D and production of intelligent video surveillance equipment.
AEVISION is honored as a state-class high-tech enterprise, it has been widely acknowledged by the whole industry through gaining many certificates, including 10+ technology patents, 10+ software patents and 10+ high-tech product certificates.
Since its establishment, AEVISION has won several honorary of titles, such as China TOP 100 security & Protection enterprises, China TOP 10 brands of influence, Safe City brand etc.
AEVISION specializes in manufacturing top-notch-quality CCTV monitors. This is firmly based on AEVISION's technological accumulation of 13 years, we aim to provide better CCTV monitors and using experience for our customers.
AEVISION has core technologies on CCTV monitor production. Currently, we have released different product models, including 19-in 2K, 20-in 2K, 22-in 2K, 32-in 4K, 43-in 4K, 47-in 4K, 50-in 4K, 55-in 4K, 65-in 4K. More upcoming models are under R& D and test.
AEVISION always puts product quality and service as its first. For better CCTV monitor display and reliability, choose us and we will serve you back with trustworthy service.
About Our Factory & Business Background
- Address
- 4th Floor, Building C, Liandong U Valley, No. 17, Xicheng Middle Street, Huangpu District, Guangzhou, Guangdong, China
- Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment, Money Gram
- International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, EXW, CFR, CIF, DAT, FAS, DDP, DAP, CIP, CPT, FCA
Our Production Capability & Technical Expertise
Our Industry Experience & Global Business Record
- Export Year
- 2021-04-19
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$476.00-492.00 / Piece
-
US$55.00-88.90 / Piece
-
US$476.00-492.00 / Piece
-
US$22.34-24.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- CCTV Monitor(32~65-inch)
- Aevision 65inch 4K LED LCD Monitor HDMI VGA USB Reomote Control
Related Categories
Hot Searches
- China CCTV Factories
- China Surveillance Factories
- Surveillance CCTV Factories
- CCTV Camera Factories
- Cctv Monitor Product
- Video Surveillance Monitor
- Surveillance Camera Monitor
- RoHS Surveillance Monitor
- Cctv Surveillance Monitor
- LED 65inch 4K Bulkbuy